Mali ogrodnicy

Utworzono dnia 16.03.2022

„Dziecko, które jest największym spontanicznym obserwatorem przyrody, bez wątpienia musi być dopuszczone do pracy z materiałem.” M. Montessori

Idąc za tą myślą Marii Montessori dzieci z grupy 5- latków wcieliły się w małych ogrodników i pod czujnym okiem pań sadziły wiosenne kwiaty, które udekorują nasze przedszkole. Jak się okazało, dzieci były zachwycone możliwością samodzielnej pracy, przesypywania ziemi, upychania jej w doniczkach, sadzenia cebulek i podlewania wodą z konewki. Przy okazji pracy rozmawialiśmy o tym po co roślinom są korzenie, dlaczego chowają je w glebie, dlaczego ziemia nie może być sucha i w jaki sposób pewnego dnia pojawią się na naszym parapecie piękne kwiaty (a przynajmniej mamy taką nadzieję :D).

Zajęcia edukacyjne „Od cebulki do rośliny” miały więc na celu poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin, a codzienna obserwacja da dzieciom możliwość poznania cyklu ich rozwoju.  Przedszkolaki z ogromną niecierpliwością oczekują na efekty swojej ciężkiej pracy :)  Wiosna zbliża się wielkimi krokami!

K. Serwińska

Mali ogrodnicy