Rozwijamy zmysły- DOTYK

Utworzono dnia 08.11.2021

W czwartek, 4 listopada br. w grupie 5-latków odbyły się zajęcia związane ze stymulacją bardzo ważnego, choć nie zawsze docenianego i należycie rozwijanego u dzieci zmysłu – zmysłu dotyku. Wstępem do nietypowych ćwiczeń była próba zdefiniowania przez dzieci pojęcia „dotyk”, określenie sposobu pożyteczności i ważności w życiu człowieka wspomnianego zmysłu oraz możliwości jego poznawania, „badania”. Po krótkim wprowadzeniu do tematu nastąpiła najważniejsza, praktyczna część zajęć. Z ogromnym zaciekawieniem i zniecierpliwieniem przedszkolaki przystąpiły do pokonywania gołymi stopami, składającej się z różnych struktur i materiałów, ścieżki sensorycznej. Dzięki ułożonym naprzemiennie różnorodnym strukturom i materiałom (klocki, folia bąbelkowa, liście, kulki styropianowe, patyki, tkanina, szyszki, ryż, woda) dzieci rozwijały swoją wyobraźnię dotykową oraz oswajały się z różnymi powierzchniami i niekoniecznie miłymi odczuciami. Jak ważne i potrzebne było to ćwiczenie, można było zauważyć, gdy przedszkolaki początkowo podchodząc z pewną niechęcią, obawą do faktur, omijając pewne elementy, przełamywały strach i podejmowały kolejną próbę pokonania tego nietypowego „toru przeszkód” i dotykały stopami wszystkich jego fragmentów. Na zakończenie zajęć 5-latki opisywały swoje spostrzeżenia, emocje związane z najbardziej przyjemną i nieprzyjemną powierzchnią oraz określały powód takiego odczuwania.

Drodzy Rodzice! Pozwólcie dzieciom jak najczęściej chodzić gołymi stopami po trawie, piasku, kamieniach, dotykać liści, „przytulać się” do drzew, głaskać zwierzęta czy… ugniatać ciasto. To niepozorne, a bardzo ważne dla ich optymalnego rozwoju czynności :)