Rozwijamy zmysły- SŁUCH

Utworzono dnia 11.03.2022

W ubiegłym tygodniu grupa 5-latków po raz kolejny zajęła się „rozpracowywaniem” zmysłów. Tym razem przedszkolaki uważnie „nadstawiały uszu” i ćwiczyły zmysł słuchu, bo choć w tym wieku rozwój narządów potrzebnych do słyszenia jest już zakończony, bardzo ważne jest usprawnianie wrażliwości na dźwięki oraz ich różnicowania. Eksperymentowanie z dźwiękami dzieci rozpoczęły od rozpoznawania pojedynczych odgłosów i przyporządkowania odpowiadającej im ilustracji. Przedszkolaki wsłuchiwały się uważnie w dźwięki należące do różnych kategorii i związanych z wieloma obszarami otaczającej ich przestrzeni. Dlatego pojawiły się zarówno brzmienia pochodzące ze świata przyrody, kojarzone z człowiekiem i wykonywanymi przez niego czynnościami, jak i dźwięki instrumentów czy urządzeń, maszyn. Następnie za pomocą symboli emocji - kolorowych „buziek”- 5-latki określały swoją wrażliwość słuchową i odczucia wobec słyszanych dźwięków, wskazując czy są pozytywne, neutralne czy negatywne. Dzieci starały się także wytłumaczyć znaczenie stwierdzenia: „słyszeć, ale nie słuchać”, które jak sami przyznali zdarza im się usłyszeć od dorosłych:)

Ostatnim etapem odkrywania przez przedszkolaki wartości zmysłu słuchu i jego niezwykłej pomocy w rozwijaniu wyobraźni, było naśladowanie konkretnych dźwięków oraz nagranie, a potem wspólne odsłuchanie krótkiego słuchowiska pt. „Pusta sala”. 5-latki zostały podzielone na małe grupy i za pomocą różnych przedmiotów lub też udając buzią konkretne odgłosy, oddawały dźwięki pasujące do treści czytanego tekstu, którego zresztą sami byli głównymi bohaterami.

Pamiętajmy, że słuch stanowi bardzo ważny zmysł ułatwiający dzieciom nie tylko właściwy odbiór otaczającej ich rzeczywistości, ale także pozwalający ją zdefiniować i określić w kontekście emocji czy kształtowania osobowości.

U. Kasiarz

K. Serwińska