SENSO-LAKI- czuję, doświadczam, rozumiem!

Utworzono dnia 14.05.2022

Przed każdymi zajęciami z sensoplastyki zastanawiamy się czym tym razem zaskoczą nas dzieci oraz co powstanie, co uda się przedszkolakom stworzyć z zaproponowanych im produktów. I mimo, że za każdym razem mamy jakieś wyobrażenie i zamysł zajęć wyobraźnia dzieci jest tak ogromna, że nie jesteśmy w stanie totalnie przewidzieć co tym razem wymyślą :). I tak było też w ubiegły czwartek podczas zajęć w ramach innowacji pedagogicznej SENSO- LAKI- czuję, doświadczam, rozumiem!  Tym razem dużą uwagę poświęciliśmy naszym stopom :).  W stopach znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. Stopy są więc prawdziwymi przekaźnikami bodźców. Chodzenie boso – dzięki oddziaływaniu na końcówki nerwowe – jest naturalnym masażem stóp. Dlatego również i my postanowiliśmy wykonać nasz „dywan sensoryczny”. Dzieci z produktów spożywczych przygotowały kolorowy, stymulujący dywan. Mąka pszenna połączona z kolorową wodą stała się składowym elementem naszego dywanu sensorycznego. Następnie wysypaliśmy groch, fasole, kolorowy ryż, makaron, galaretkę i ugniataliśmy je rękami i stopami. Gdy powstał dywan sensoryczny każdy miał okazję pospacerować po nim bosymi stopami. Wędrówki po samodzielnie wykonanych dywanach sprawiły przedszkolakom  wiele radości. I choć dzieci miały do dyspozycji te same produkty, każdy dywan był wyjątkowy i niepowtarzalny.

Zajęcia te miały na celu głównie rozwijanie motoryki małej i dużej, rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, a także rozwijanie równowagi i czucia pozycji własnego ciała.Przez pracę w grupach przedszkolaki uczyły się także współdziałania w zespole.

K. Serwińska

U. Kasiarz