Sensoplastyka dla Smyka- czyli legalnie brudzimy się :)

Utworzono dnia 18.01.2022

Nie od dziś wiadomo, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. A kiedy można się brudzić w pełni legalnie, bez grymasu na twarzy rodzica, czy pani w przedszkolu to już pełnia szczęścia dla każdego dziecka! Idąc tym tropem grupa 5 latków rozpoczęła cykl zajęć sensoplastycznych.

Ale czym tak na prawdę jest sensoplastyka? Co rozwojowego może być w mące, wodzie czy oleju? Już spieszymy z odpowiedzią.

Plastyka sensoryczna to szczególny zakres działań plastycznych wpływających na rozwój wszystkich zmysłów: węchu, dotyku, smaku, wzroku, słuchu. To mnogość faktur, tekstur, smaków oraz cała paleta barw. Wszystkiego można dotknąć, spróbować łączyć, powąchać, a nawet posmakować, gdyż podstawową zasadą zajęć sensoplastycznych jest używanie tylko i wyłącznie bezpiecznych produktów spożywczych. Jest to twórcza zabawa, która wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dzieci i dorosłych.

Na zajęciach z sensoplastyki bawimy się na podłodze, nie ma stołów czy krzesełek, nie ma sztywnej jasno określonej przestrzeni dla dziecka. Wspólnie stworzymy kolorowe, pachnące ciastoliny, ciecz nienewtonowską, dywan sensoryczny, żelkolinę, piasek, glutki  i wiele innych mas plastycznych. Nie ma ochronnych fartuszków, które ograniczają swobodę dziecka. Sensoplastyka to zajęcia, na których nie ma złych kolorów, smaków i konsystencji. Wszystko co stworzy dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne, gdyż nie trzymamy się sztywno konkretnych przepisów.

Poprzez kolorową stymulację wpływamy na wiele aspektów rozwoju dziecka, między innymi:

- wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni

- dbamy o usprawnienia ruchowe

- wspieramy rozwój zmysłów

- wspieramy rozwój poznawczy

- poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.

Zobaczcie sami jak wyglądały nasze pierwsze zajęcia, a dopiero się rozkręcamy :) :) :)

A. Ryndak ,

K. Serwińska

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.