O NAS

Przedszkole w Lanckoronie zostało założone w 1975r. Pierwszą siedzibą przedszkola był budynek po byłym Ośrodku Zdrowia w Lanckoronie przy ulicy św. Jana 16. Była to placówka jednooddziałowa, do której w roku szkolnym 1975/76 uczęszczało 27 dzieci w wieku od 4 do 6 lat.  W przedszkolu zatrudnione były 2 osoby personelu pedagogicznego tj. dyrektor i jedna nauczycielka oraz 3 osoby personelu obsługowego: intendentka, kucharka i woźna. Ta mała placówka od samego początku wpisywała się w życie społeczności lokalnej. Organizowano zarówno uroczystości przedszkolne, jak i aktywnie brano udział w uroczystych obchodach świąt państwowych. Przedszkole miało do dyspozycji jedną salę zabaw, jadalnię, kuchnię, łazienkę, pomieszczenie na leżaki, pomieszczenie gospodarcze, kancelarię, mały magazyn żywnościowy i szatnię dla dzieci urządzoną  na korytarzu. Pomimo podejmowanych starań i wysiłków warunki lokalowe pogarszały się. Brak centralnego ogrzewania, wilgoć, nieszczelne okna, słabe zaplecze magazynowe i wiele innych mankamentów skłoniły władze samorządowe do zmiany siedziby przedszkola. I tak po 26 latach  w roku 2001 przenieśliśmy się na ulicę Targową 198 do budynku po byłej Szewskiej Spółdzielni „Gromada.” Warunki lokalowe przedszkola znacznie się poprawiły, a budynek  z zewnątrz przeszedł kapitalny remont.

W budynku przedszkola było już centralne ogrzewanie i działała wentylacja. Mieliśmy do dyspozycji dwie sale zabaw (małą i dużą), jadalnię, szatnię dla dzieci i kuchnię z rozbudowanym zapleczem magazynowym,  jednakże była to nadal mała placówka jednooddziałowa z przeznaczeniem dla 25 dzieci.

Wraz z poprawą warunków lokalowych zwiększało się zainteresowanie rodziców przedszkolem. Z roku na rok przybywało dzieci  i tak w roku szkolnym 2013/14 liczba dzieci zwiększyła się o prawie 100%.  Przedszkole zatrudniało już 3 nauczycieli i dyrektora. Dzieliliśmy się na dwie grupy dzieci 3-4 i 5-6 letnich. Podtrzymywaliśmy tradycje przedszkolne i jednocześnie poszerzaliśmy ofertę edukacyjną. Organizowaliśmy zajęcia z j. angielskiego, rytmiki i terapii logopedycznej.  Zatrudnialiśmy specjalistów do prowadzenia zajęć wspomagających rozwój dziecka. Tradycją naszego przedszkola było organizowanie uroczystości przedszkolnych  z udziałem najbliższej rodziny i zaproszonych  gości. Były to między innymi „Święty Mikołaj w Przedszkolu,” „Dzień Babci i Dziadka,” „Dzień Dziecka,”  „Piknik Rodzinny” i inne. Organizowaliśmy wycieczki autokarowe np. do ZOO i ANiKINO, do Parku Dinozaurów i Teatru Bagatela, na basen w Myślenicach.

Zapraszaliśmy również do przedszkola ciekawych gości na różne spotkania i pogadanki oraz  teatrzyki. Nadal aktywnie włączaliśmy się  w życie społeczności lokalnej.  Braliśmy udział w takich imprezach jak „Dni Lanckorony,” „Anioł w Miasteczku,” czy „Wakacje z Doktorem Spodarykiem.

W 2015r z pozyskanych środków unijnych powstał „Edukacyjny plac zabaw,” który był chlubą naszego przedszkola. Plac zabaw podzielony był na kilka stref. W strefie zabaw znajdowały się bujaki sprężynowe, huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica i ścieżka rowerowa. W strefie zapachu posadzone były różnorodne kwiaty, drzewka i krzewy. W strefie ogrodnika hodowaliśmy pietruszkę, cebulkę, rzodkiewkę, sałatę, pomidory, a także poziomki i truskawki. Natomiast w strefie sadownika znajdowały się drzewka i krzewy owocowe np. jabłonki, aronia, wiśnie, borówki amerykańskie, porzeczki i maliny. Było też mini boisko, na którym graliśmy w piłkę i prowadziliśmy różnorodne zabawy ruchowe.

Rosnące zainteresowanie przedszkolem, ciasnota pomieszczeń i wzrastająca liczba dzieci  w przedszkolu skłoniły Wójta Gminy Lanckorona PanaTadeusza Łopatę do podjęcia decyzji o budowie nowego przedszkola. I tak po raz trzeci we wrześniu 2018 roku przenieśliśmy się do nowoczesnego czterooddziałowego przedszkola zlokalizowanego przy ulicy Szkolnej 5A.

Przedszkole w tym momencie może pomieścić 100 dzieci. Dysponujemy 4 salami dydaktycznymi – każda po 60 m2 oraz 1 dużą salą wielofunkcyjną o powierzchni prawie 100 m2. Mamy wygodną szatnię dla dzieci, jadalnię, pomieszczenie socjalne oraz bardzo dobrze wyposażone zaplecze kuchenne i magazynowe. Dysponujemy również własnym placem zabaw.

Obecnie przedszkole zatrudnia 7 nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy w tym dyrektora i 1 nauczyciela wspomagającego oraz 4 nauczycieli niepełnozatrudnionych: nauczyciela j. angielskiego, religii, logopedę i pedagoga. W przedszkolu organizowane są zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne oraz rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne. Przez cały czas dbamy o rozwój naszego przedszkola. Oprócz tradycyjnych uroczystości  organizujemy konkursy na szczeblu gminnym, wprowadziliśmy 2 innowację pedagogiczną „Senso-Laki- czuję, doświadczam, rozumiem”, "Możesz wszystko! Wybór należy do Ciebie..."oraz przystąpiliśmy do międzynarodowej współpracy z przedszkolem „Pod wesołą chmurką” w Oldrzychowicach (Czechy).

Świetnie współpracujemy z Rodzicami, którzy są bardzo zaangażowani w życie i rozwój przedszkola.

Na przestrzeni 47 lat istnienia przedszkola w Lanckoronie zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy obsługowi.

Dyrektorzy Przedszkola Samorządowego w Lanckoronie

- Maria Firek                                      1975 – 1979