Od Przedszkola do miliona!

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

organizacyjno- metodyczna

Imię i nazwisko autora:

Alicja Ryndak

Temat innowacji:

Od Przedszkola do miliona!

Nazwa przedszkola: Przedszkole Samorządowe w Lanckoronie

Autor: Alicja Ryndak

Temat: Od Przedszkola do miliona!

Przedmiot: edukacja przedszkolna

Rodzaj innowacji:  organizacyjno-metodyczna

Data wprowadzenia: wrzesień 2023

Data zakończenia:

Zakres innowacji:

Adresatami innowacji są dzieci przedszkolne. Czas realizacji innowacji obejmuje miesiące wrzesień 2023- czerwiec 2024 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym.

Głównym założeniem innowacji jest poszerzenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zakresie podstaw ekonomii oraz podniesienie jakości kształcenia poprzez zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań metodycznych w celu podnoszenia świadomości finansowej dzieci.

I Opis innowacji:

We współczesnym świecie dziecko właściwie od urodzenia staje się konsumentem, najpierw pośrednim, ale coraz szybciej bezpośrednim – często bierze udział w zakupach z rodzicami. Dlatego liczne reklamy są konstruowane w taki sposób, aby przyciągały uwagę dzieci i budziły ich zainteresowanie, z nadzieją, że dziecko skojarzy produkt w czasie najbliższej wizyty w markecie. Przedsiębiorczość rozumiana jest przez nas jako postawa aktywna i twórcza w rozwiązywaniu różnorakich problemów, a także umiejętność dokonywania racjonalnych wyborów i śmiałe podejmowanie decyzji. Przedsiębiorczość to także oszczędne korzystanie z posiadanych materiałów, właściwa ocena swoich możliwości, samodzielność ale także umiejętność współdziałania z innymi, nie zrażanie się trudnościami. Zgodnie z powiedzeniem "Czego Jaś się nie nauczył – tego Jan nie będzie umiał" proponuje rozwijanie przedsiębiorczości już w przedszkolu, by w coraz bardziej wymagającym świecie dzieci były zaradne i skuteczne w swoich działaniach już od pierwszych lat życia. Przedsiębiorczość= samodzielność!

II. Założenia ogólne

1. Innowacja skierowana jest do dzieci z grupy 5-6 letnich
  2. Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:
  • zachęcanie do aktywności poprzez naturalną ciekawość dziecka
  • rozwijanie samodzielności, umiejętności planowania i dokonywania właściwych wyborów,
  • wspieranie twórczego działania bez narzucania określonego schematu działania,
  • wykorzystanie metod, w których wyzwalana jest aktywność dzieci, które same projektują, planują działania, analizują realne sytuacje, wyprowadzają wnioski i dokonują ocen podczas różnorodnych zabaw,
  • sprzeciw wobec rywalizacji- silne podkreślenie braku podziału na zwycięzców i przegranych,

III. Cele innowacji

Cel główny:  Wszechstronne wsparcie rozwoju dziecka ukierunkowane na szeroko pojętą edukację w zakresie przedsiębiorczości i ekonomii oraz promocję postaw przedsiębiorczych.

Cele szczegółowe:

- zdobywanie wiedzy z szeroko pojętej edukacji ekonomicznej,

- zwiększanie świadomości odbioru przekazu reklamowego,

- kształtowanie nawyku racjonalnego gospodarowania pieniędzmi oraz innymi dobrami

- nabywanie umiejętności planowania zakupów oraz ich wartościowania,

- zapoznanie z historią pieniądza,

- rozumienie, że ilość pieniędzy jest ograniczona,

-zapoznanie się z pojęciami „praca” i „zawód

-zdobywanie wiedzy dotyczącej sklepu i zachowania się w sklepach, kupowania,

- promowanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym,

IV. Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji)

• Dziecko:

1. potrafi wytłumaczyć co to są pieniądze i skąd się one biorą

2. wie, gdzie można dokonywać zakupów (sklep, Internet)

3. wie czym można zapłacić za zakupy (gotówka, karta, telefon)

4. wie na czym polega praca kasjera, bankiera, sprzedawcy

5. rozpoznaje polską walutę, zna walutę Unii Europejskiej

6. uczestniczy w planowaniu zakupów

7. klasyfikuje towary ze względu na ich ważność i przeznaczenie,

8. rozumie, że ilość pieniędzy jest ograniczona

9. zna zalety oszczędzania

10. utrwaliło wiedzę dotyczącą sklepu, kupowania, zachowania się w sklepach

11. dysponuje wiedzą na temat oszczędzania pieniędzy oraz innych dóbr (woda, prąd, ubrania itp.)

12. wie co to pożyczka, rachunek bankowy, cena

• Nauczyciel:

1. Wykorzystuje możliwości, jakie dają urządzenia multimedialne

2. Poszerza swoja wiedze na temat podstaw ekonomii

3. Prowadzi zajęcia odpowiednio dobranymi metodami

4. Organizuje wycieczki, spotkania z ekspertami

• Wpływ na przedszkole:

1. Podniesienie jakości pracy przedszkola

2. Podniesienie wyników edukacyjnych wychowanków

3. Poszerzenie współpracy ze środowiskiem lokalnym

4. Promocja przedszkola w środowisku.