Paluszkowe krajobrazy

Utworzono dnia 18.09.2021

Paluszkowe jesienne krajobrazy

W miniony piątek (17.09.2021 r.) poczuliśmy w przedszkolu namiastkę zbliżającej się jesieni.
Po wielu słonecznych tygodniach, dających możliwość swobodnej zabawy na świeżym powietrzu w przedszkolnym ogrodzie, nastał pochmurny, deszczowy dzień.
Aby poprawić ponure nastroje i ożywić senną atmosferę, 5-latki przystąpiły do bacznej obserwacji krajobrazu za oknem. Swoje spostrzeżenia dotyczące pogody, uzupełniali rozmową na temat emocji czy kolorów, które przypisywali określonym pojęciom dotyczącym zjawisk przyrodniczych (deszcz, mgła, opadanie liści itp.). Podsumowaniem pogodowych refleksji było wykonanie przez dzieci, z użyciem farb akwarelowych, rysunków „Jesienny krajobraz”. Jednak nie było to zwykłe malowanie, gdyż do stworzenia swoich ilustracji przedszkolaki użyły niecodziennych przyborów i materiałów plastycznych, czyli… paluszków u rąk i makaronu. Przed przystąpieniem do twórczej pracy, 5-latki wykonały krótkie ćwiczenia rąk i dłoni, usprawniające zdolności manualne i poprawiające precyzyjne ruchy ich paluszków. Pobudzaniu zmysłów dzieci (wzroku, dotyku, węchu) towarzyszyła zabawa makaronem, który, po dokładnym określeniu jego kształtu, koloru, zapachu, struktury, posłużył jako ozdoba do wykonania ramek wokół rysunków.

Stworzone przez małych artystów „paluszkowe jesienne krajobrazy” są doskonałym przykładem na to, jak prosto i twórczo można wykorzystać elementy plastyki sensorycznej, by pomóc dziecku zrozumieć nie tylko zjawiska przyrody, ale także dostrzec wyjątkowość nawet szarego, pochmurnego dnia.